Za finanční podporu při vzniku STÁLÉ EXPOZICE Městského muzea Blatná - Muzeum všemi smysly, edukačních modulů Kufříky všemi smysly a výstavu Muzeum slaví 100! děkujeme Ministerstvu kultury ČR.
Za financování 17. ročníku Blatenského fotofestivalu a za finanční příspěvek na obměnu osvětlení Městského muzea Blatná děkujeme:
Další partneři:
Otevírací doba
út–pá 10–17 hso–ne 10–17 h
Omezení provozu v muzeu
14. 3.–30. 4. technologická pauza, zavřeno pro veřejnost, děkujeme za pochopení
v případě potřeby konzultací s pracovníky muzea využijte kontaktní formulář, rádi Vám vyjdeme vstříc.
VSTUPNÉ
dospělí 80 Kč
děti, studenti, senioři 40 Kč
ZTP, ZTP/P
rodinné 180 Kč
školní skupina 40 Kč / žák
Informace
7. 12. 1911 na obecní radě vystoupil Josef Siblík, podpořen Ferdinandem Hildprandtem a Františkem Matějkou, s návrhem založit městské muzeum, neboť okres Blatenský skrývá mnohé poklady, které jsou skupovány a vyváženy soukromými sběrateli.
Návrh byl přijat, avšak dějinné události tomu nepřály a proto počátek muzea datujeme až do 10. 12. 1922, kdy byl zároveň ustanoven Okresní musejní spolek. Prvním správcem muzea se stal bývalý ředitel měšťanské školy a regionální archeolog Josef Siblík, který daroval muzeu bohaté archeologické sbírky.
Dnešní Městské muzeum Blatná je rázu regionálního, čemuž odpovídají i sbírky etnografické, archeologické, historické (archiválie, drobné tisky, fotografie atp.) a výtvarné. V prvním patře se nachází prosvětlená expozice využívaná k muzejním, vlastivědným i výtvarným výstavám, kde jsou prezentovány sbírky muzea. Součástí celé budovy je i badatelna v druhém patře.

Sbírka Městského muzea Blatná je regionálního charakteru. Založena byla společně s Okresním muzeem v Blatné v roce 1922. Největší nárůst předmětů zaznamenalo muzeum v prvních letech své existence, tehdy získalo předměty archeologické a folkloristické povahy. V poválečných letech byla sbírka doplňována v menší míře. Až v 70. letech dochází k obnovení sbírkotvorné činnosti. V regionální sbírce je zastoupena archeologie či etnografie, také výtvarné umění, písemnosti, plakáty, fotografie. Dále se v muzeu nachází předměty z oblasti numizmatiky a faleristiky, sfragistiky, nebo kodikologie, hudby a dalších oborů.
Muzejní knihovna je odborně zaměřena na regionální historii, historii českou i zahraniční, literaturu z oblasti muzeologie,
pomocných věd historických, výtvarného umění a dalších. Z periodik se zde nachází mnoho odborných titulů mimo
jiné Český časopis historický, Jihočeský sborník historický, Výběr, Minulostí západočeského kraje, Podbrdsko,
Historický obzor, Český lid, Zprávy památkové péče a jiné. Prezenční studium sbírkových předmětů i literatury
je možno po předchozí písemné či telefonické dohodě.
Historie muzea
více...27. 12. 1911 – schválení zřízení městského muzea ve školní budově podle návrhu Josefa Siblíka, Františka Matějky a Ferdinanda sv. pána Hildpratndta.
10. 12. 1922 Byl ustanoven Okresní musejní spolek, jehož předsedou a správcem Městského musea se stal Josef Siblík. Muzeum bylo umístěno namísto mateřské školy do budovy dnešní základní školy J. A. Komenského.
11. 4. 1931 Zemřel Josef Siblík a na jeho místo byl zvolen Msgr. Jan Pavel Hille, historiograf blatenský.

1937 Muzeum je přestěhováno do budovy bývalého okresního zastupitelstva – nyní Městský úřad v Blatné.
1945 Přestěhování muzea do zámku v Blatné nevyřešilo důstojné uspořádání muzea, neboť sbírky byly umístěny na volně přístupných chodbách a docházelo k jejich znehodnocení.
1953 Muzeum je znovu přemístěno do I. patra Starého paláce zámku. Od téhož roku je znovu zřízena funkce správce muzea, kterým se stává Josef Bouček a po něm, v roce 1957, je správcem Karel Rataj.
60. let Muzeum bylo (podobně jako okres Blatná) zrušeno, ale sbírky zůstaly uloženy v Blatné.
1972-73 Sbírky byly přestěhovány do I. patra bývalé soudní budovy č. 212 na náměstí Míru a o rok později, 1974 byl ustaven Památník města Blatné, spravovaný Muzeem středního Pootaví ve Strakonicích.
1. 1. 1979 Městské muzeum bylo znovuobnoveno jako regionální muzeum Blatenska.
1989 - 1990 Stálá expozice muzea měla být na zámku Blatná, avšak po restituci objektu zámku bylo nutné uvažovat o jiném řešení.
2004 Muzeum zpřístupnilo galerii pro výstavy volného výtvarného umění ve II. patře budovy č. 212. V témže patře jsou postupně otevírány jednotlivé části vlastivědné expozice Blatenska (měšťanský a lidový interiér, řemesla).
2012 Městské muzeum Blatná přechází pod městskou kulturní organizaci Centrum kultury a vzdělávání.