4. – 5. třída:
Přiblížení tématu holocaustu prostřednictvím příběhu/divadelní hry o biblické královně Esther, která svou statečností zachránila židovský národ před vyhubením. Hra byla za války nastudována právě i v ghettu Terezín. Prohlídka výstavy Jen o vlásek – příběh Zdenky Fantlové s komentářem uzpůsobeným věku dětí.
6. – 7. třída:
Seznámení žáků s nejdůležitějšími židovskými svátky a kulturou. Přiblížení tématu židovských perzekucí a holocaustu při prohlídce výstavy, kdy komentář, dialog se žáky i doprovodné úkoly budou přizpůsobeny jejich věku a znalostem.
8. – 9. třída:
Přiblížení tématu celého holocaustu, jeho příčin, zákonitostí a průběhu. Předválečné perzekuce židovského obyvatelstva, transporty do ghetta Terezín a každodenní život v něm, následné transporty do (především) vyhlazovacích táborů Auschwitz/Osvětim a Březinka/Birkenau. Pochody smrti. Osudy Židů z Blatné za druhé světové války. Téma lidské rezilience, tedy „schopnosti“ přežít i v naprosto mezních situacích a podmínkách.
Cena edukačních programů je jednotná 40 Kč/žáka, pedagogický doprovod zdarma.
Délka trvání každého z programů cca 70 – 90 minut.
Edukační programy lze domluvit s Hanou Černohousovou, muzejní historičkou, na e-mailu: cernohousova@plantaz-blatna.cz, tel.: +420 739 292 944
O výstavě:
Jen o vlásek – příběh Zdenky Fantlové
9. 5.–27. 8. 2025
út–ne 10–17 h
Městské muzeum Blatná
Výstava přibližuje dramatický život Zdenky Fantlové (1922–2022), rodačky z Blatné, která přežila hrůzy holokaustu. Její osud, od předválečných let až po osvobození, je ztvárněn na velkoformátovém komiksu, který vytvořili studenti ateliéru Komiks a ilustrace pro děti na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni. Výstava nastíní, jak bylo židovské obyvatelstvo s nástupem druhé světové války perzekuováno, a to nejen deportacemi do terezínského ghetta, do koncentračních a vyhlazovacích táborů. Zaměříme se také na divadelní aktivity v Terezíně, do kterých se Zdenka Fantlová aktivně zapojila. Díky její houževnatosti a zamilovanosti dokázala přežít nelidské podmínky v několika táborech, ale také pochod smrti. Expozice rovněž přiblíží její dlouhý a pestrý život po válce, kdy žila v Austrálii a Anglii. Celkový obraz doplňují vzpomínky její dcery Kate a také Judity Berndorff, která se narodila ve stejném domě v Blatné jako Zdenka a pojilo je několikaleté přátelství. Zdenka Fantlová byla nesmírně pozitivní a inspirativní osobou, která se nikdy necítila jako oběť. Kromě toho, že své zkušenosti sepsala v knize Klid je síla, řek´ tatínek, pravidelně přednášela, aby tyto hrůzné činy, které lidé dokážou páchat na jiných, nikdy nezapadly v zapomnění. Za tuto aktivitu byla také oceněna. Na výstavě vzpomeneme také na další židovské obyvatele Blatné, kteří neměli tolik štěstí a domů už se nikdy nevrátili.