Tematické besedy a edukační programy v městské knihovně blatná

Nabízíme tematické besedy pro školní třídy a mateřské školy. Vybrat lze z našich již připravených programů nebo pro vás připravíme besedu na míru, která bude přizpůsobena vašim potřebám a představám.

Připravené programy:

Název programu
Nadpis

Popis

Seznámení s knihovnou

Děti se naučí orientovat v naší knihovně a seznámí se s knižními novinkami. Dále budou mít možnost založit si vlastní čtenářské konto a půjčit si knihy, které je zaujaly.

Pasování čtenářů

Cílem tohoto programu je naučit děti správnému zacházení s knihou a orientovat se v prostředí naší knihovny. Hravou formou si děti prohlédnou celou knihovnu, naučí se, jak se v knihovně chovat a jak hledat jednotlivé knihy a materiály.
Při pasování čtenářů dostanou děti vlastní průkazku do knihovny.

Tradice, zvyky, roční období

Na tento program je možné se přihlásit několikrát do roka, dle daného ročního období nebo tradic, které se k nim pojí. Nejprve si vždy popovídáme o tradici, svátku, či ročním období a přečteme si obrázkovou knížku, vážící se k tématu. Pro děti je připravena výtvarná dílnička, ve které budou moci rozvíjet jemnou motoriku (stříhání, lepení, malování, kreslení atd.). Možnosti variací programu: jaro, léto, podzim, zima, Vánoce, Masopust, Velikonoce

Cestou zpátky do pohádky

Povídat si budeme o pohádkách. Jaké pohádky děti znají? Řekneme si, kde najdeme pohádky v naší knihovně, kdo může být jejich autorem, kdo maluje či kreslí obrázky do pohádkových knížek, jak pohádky obvykle končí. Děti si také zkusí vymyslet jiný konec ke známé pohádce. Společně pak napíšeme pohádku, ke které děti vytvoří ilustrace.

Bajky

Nejprve si budeme povídat o tom, co je to bajka. Kde a jak můžeme najít bajky v naší knihovně? Co je na bajce zajímavé? Čím se liší od jiných příběhů? Jaké bajky děti již znají? Přečteme si několik bajek a zjistíme, jaké se v nich skrývá ponaučení. Ve skupinkách pak děti zkusí vymyslet vlastní bajku, kterou přečtou ostatním spolužákům.

Známe sousední státy?

Děti se seznámí se státy, se kterými máme společné hranice – Slovensko, Polsko, Německo a Rakousko. Povíme si základní údaje i zajímavosti našich okolních států. Prohlédneme si knihy a turistické průvodce, nakoukneme do mapy a stručně si probereme historii jednotlivých států. Informace doplníme vlastními zkušenostmi dětí a také vyplníme zábavný test.

Bájné bytosti aneb objevujeme fantasy svět

Společně se vydáme do světa bájných bytostí a fantazie. Seznámíme se se světem jednorožců, trollů, skřítků, víl a čarodějů. Součástí programu budou knižní a filmové ukázky.

Cesta kolem světa za zvířaty

Se stejnojmennou knihou si s dětmi projdeme celý svět s jeho jedinečnými místy a zvířaty. Na konci besedy si děti do mapky světa vyznačí zvířata, která je při vyprávění zaujala.

Pitva knihy

Žáci se seznámí se vším kolem knih – jak s nimi zacházet, z čeho se kniha skládá, jaké jsou v knize údaje a se základní orientací v knihovně. Sami si provedou „pitvu“ knihy, která „zemřela násilnou smrtí“.

Jedna paní povídala

Vyzkoušíme si principy ústní lidové slovesnosti, povíme si o zvláštnostech nářečí.
Připomeneme si lidová rčení, přísloví a pranostiky. Najdeme ukázky v knihách a vymyslíme vlastní rčení.

Buď on-line

Podíváme se jak vyhledávat správné informace, jak je ověřovat. Řekneme si, jak nám v tom může být nápomocná knihovna. Zahrajeme si na novináře.

Novinky v knihovně

Představení knižních novinek

Chráníme svět, chráníme sebe

Tím, že se budeme starat o prostředí kolem sebe prospějeme nejen přírodě, ale hlavně sobě. Co dělat, abychom žili v souladu s přírodou a neškodili jí? S dětmi si povíme o ochraně životního prostředí a zjistíme jak konkrétně každý z nás může pomoci. Vyrobíme si jednoduchou hračku.

Vytvořte si svůj příběh

Stát se spisovatelem může být jednoduché. Pomocí barevných lístků a fantazie vytvoříme vlastní nové příběhy. Žáci si zkusí ze základních údajů vymyslet celý příběh a potom si ho nakreslí.

Přijďte si prohlédnout naši knihovnu
 

Na besedy máme v naší knihovně vyhrazeny úterky a pátky od 8:00 do 11:00. Při objednávání besed prosím uveďte jméno školy / zařízení, jméno.

Besedy lze domluvit s Pavlou Brodovou prostřednictvím emailu: knihovna@plantaz-blatna.cz nebo na tel: 383 311 258